DofE (Zhromaždenie tipov a vychytávok pre budúcich Dofákov)

DofE (Zhromaždenie tipov a vychytávok pre budúcich Dofákov)

Milé Dofáčky, milí Dofáci!

Práve si čítate blog, ktorý sme napísali už ako skúsené bronzové Dofáčky po absolvovaní dvojdňovej dobrodružnej expedície. 

PS1: to, či sme skúsené, to sme si nie až také isté :), no každopádne to už máme za sebou a veľmi rady by sme Vám, budúcim členom výpravy, odovzdali našich pár rád a tipov. Ako napríklad čo by sme rozhodne urobili na striebornej úrovni inak, z čoho sa dobudúca poučíme, alebo naopak, čo urobíme určite aj nabudúce. Možno sú naše odporúčania amatérske, možno Vám o nich už niekto povedal, no my ich považujeme za dôležité a dúfame, že Vám aspoň trošku pomôžu k ešte lepšiemu zážitku z nezabudnuteľných dní. Tak, a dosť bolo omáčok a kecov, poďme rovno k našim bodom 🙂

  1. BOD: Dôkladné premyslenie celej expedície sa naozaj oplatí

Načo tie dlhé hodiny plánovania jednej expedície, ktorú by sme určite naplánovali za “5 minút”?… Áno, naozaj sa tie minúty presedené za počítačom a všemožnými mapami oplatili. Zo začiatku sa nám to zdalo ako celkom zbytočné, až také podrobné plánovanie trasy na presné minúty, vypisovanie všetkých úloh pre jednotlivých členov… No počas expedície sme si to nevedeli vynachváliť. Síce sme mali mapu, v ktorej je mimochodom veľmi užitočné naučiť sa orientovať, ale takto sme presne vedeli, koľko ešte máme prejsť, ako sa psychicky pripraviť na len krátku 5 minútovú zastávku a hneď potom krkolomný výstup na Kuklu. Taktiež sme mali oveľa menší stres z toho, či sme doma niečo podstatné nezabudli. A to tiež len vďaka vopred rozdeleným úlohám (jedna mala na starosti lieky, iná trasu, stany, či jedlo…)

  1. BOD: Komunikácia

Ono sa to ľahko povie: „Šak to doriešime potom večer, to teraz netreba.“ Pravdou je, že je skutočne potrebné vyriešiť všetko. Inak sa vám môže na expedícii stať, že „blbosti“, na ktoré ste sa na stretnutí takpovediac vykašľali, vám môžu slušne skomplikovať život. Informujte sa o kompletnom vybavení všetkých členov skupiny, objemom batoha počnúc až po to, či majú vlastný príbor. Najideálnejšie je určite si rovnomerne rozdeliť položky, ktoré si potrebujete vziať medzi sebou, dva-trikrát skontrolovať, či všetci majú všetko, a teda presvedčiť sa o tom na vlastné oči. Ku komunikácii patrí aj ohľaduplnosť, ktorá je pri takejto akcii skutočne potrebná. Dohodnúť sa treba napríklad na tom, aby ste si uvarili jedlo, ktoré bude každému chutiť a takisto by bolo dobré vedieť, či nejakému členovi tímu istý zdravotný problém neznemožňuje niesť príliš ťažký ruksak. 

  1. BOD: Ruksak

Vrelo odporúčame zvoliť si ideálnu veľkosť batožiny, ktorú ponesiete na chrbte počas expedície. Najprv si dajte na jednu kopu všetky veci, ktoré máte v pláne si vziať a podľa toho prispôsobte aj objem batohu. Nechajte si vždy ešte voľný priestor pre prípadné situácie ako napr.: po rannom balení sa kamarátovi nezmestí do ruksaku všetko, čo sa mu zmestilo predtým, a podobne 🙂 Taktiež, čo by sme teraz už určite urobili inak je, že by sme sa v “plnej poľnej” s ruksakom na chrbte prešli aspoň minimálne kilometer, aby sme včas dokázali poupravovať všetky popruhy, zistili, že spacák vypadáva furt na zem, alebo karimatka búcha do nôh. Totižto, keď vám nesedí batoh, tak s obrovskými hrčami a modrinami na ramenách je ďalší deň (a neskôr aj týždeň) ešte náročnejší. 

  1. BOD: Voda

S vodou je to náročné. Viaceré odporúčania znejú, že by sme mali niesť toľko vody, aby sme si vystačili aj bez zdroja po ceste. Uf, úprimne, kto by toľko uniesol? Preto si treba pozorne naštudovať, kde presne má byť prameň alebo studnička, ale počítať aj s tým, že ju nemusíme nájsť, poprípade môže byť vyschnutá. Na expedícii už musíme rozoznať koľko vody potrebujeme vypiť a byť pritom úsporní, aby sme vydržali po ďalší zdroj. Hlavne, prosím, nikdy nemajte prázdne všetky fľaše v tíme, pretože voda je potrebná aj pri prvej pomoci a iných krízových situáciách. Dehydratácia je ale vskutku jeden z vašich najväčších nepriateľov. 

  1. BOD: Jedlo – nebudeme hladní?

Povedzme si to narovinu – v prípade núdze dva dni bez jedla bez problémov prežijete. Ale myslím si, že to nikto z nás nechce zažiť. Práve naopak, jedlo je celkom dôležité, aby sme expedíciu zvládli bez vážnejšej ujmy. Energetický výdaj budete mať určite aspoň o málo vyšší ako vo vaše bežné neexpedičné dni, takže by som sa pripravila aj na to, že vám nemusí stačiť jesť toľko a to isté ako každý deň. Jedlo je síce položka, ktorú v priebehu expedície budete míňať, no aj tak berte o máličko viac, než je nevyhnutné. Dôležité je so sebou brať čo najviac plnohodnotnú a výživnú stravu. Čiže radšej nie diétne jedlá, ktoré obsahujú hlavne vzduch a zaberajú zbytočne veľa priestoru, ako napríklad kukuričné chrumky, či ryžové chlebíčky. Zato poriadny celozrnný chlieb s výživnou nátierkou nemôže sklamať. Ako snacky neberte nič, čo obsahuje veľa čokolády (verte nám, v teple to nie je dobrý nápad), pokiaľ to teda nie je 75 a vyššie percentná horká čokoláda, tá v malom množstve vie dodať dostatok energie. Vhodné sú takisto jablká a orechy či semená. Myslite na bielkoviny, sacharidy, tuky, vlákninu. Pohotovostný hroznový cukor sa môže zísť tiež. 

  1. BOD: Obuv 

Turistické topánky sú jedným z najväčších problémov turistu, no zároveň dokážu byť aj najlepším priateľom. Naozaj vám vrelo odporúčame dôkladne premyslieť kúpu týchto topánok, pretože nemať otlaky po celodennej šľapačke je pocit na nezaplatenie. Určite sa pri tejto kúpe nepozerajte na to, ako v nich vyzeráte, a či vám budú sedieť k outfitu, pretože dôležité je, aby ste sa v nich cítili čo najpohodlnejšie. A ešte ak Vám môžeme poradiť, kúpte si ich najneskôr týždeň vopred aby ste ich poriadne rozchodili. Choďte s nimi na menšiu túru, tak najlepšie zistíte, či vám naozaj sedia. Taktiež dosť pomôžu dobré turistické ponožky, teda, aspoň hocijaké dlhé ponožky. Napriek všetkým týmto opatreniam, niet nad istotu, a to mať po ruke kvalitné leukoplasty. 

  1. BOD: Oblečenie

Po celom dni chodenia je rozhodne komfortné prezliecť sa do niečoho suchého, no vezmite do úvahy, že si všetko oblečenie nesiete na chrbte a tam je každý ušetrený gram vzácny. Výhodné je naozaj športové oblečenie, ktoré rýchlo schne a veľa neváži. Vyberte si v akých nohaviciach chcete stráviť dva dni túry a vezmite dve tričká. Náhradný suchý pár ponožiek navyše však dosť bodne, pokiaľ si večer nemáte kde umyť chodidlá. Na noc si určite zoberte iné, suché oblečenie. Myslite aj na to, aby vám nebola zima a na to, že môže silno pršať = berte niečo teplé a niečo nepremokavé. Na slnko zase rozhodne nezabudnite čiapku a opaľovací krém. 

  1. BOD: Lúka, na ktorej budete spať

Toto miesto vám môže expedíciu buď veľmi spríjemniť alebo naopak, totálne pokaziť. Musíte sa v prvom rade dobre vyspať, takže rovná lúka je ideálna. Pokosená tiež, ale trávu môžete vždy aj pošliapať. Postaviť si príjemný tábor a mať v blízkosti potok a studničku na umytie riadu, pitie a varenie a budete sa cítiť ako doma. Bonus je, ak ste v nádhernom zelenom prostredí, to už sa budete cítiť ako v nebi. Len nenechajte na noc vonku žiadne jedlo a ideálne ani veci, aby ste nemali nechceného hosťa a mali suché oblečenie aj na druhý deň 😉

  1. BOD: Mobil a dá sa to zvládnuť bez jeho použitia?

Samozrejme, že sa to dá, a dokonca si to aj užijete. Hlavné je ubezpečiť rodičov, že ste naozaj pod dozorom a nebude treba ich každé 3 hodiny ubezpečovať, že žijete. Väčšinou aj tak nebudete mať signál. Na fotenie si beriete foťák a namiesto sociálnych sietí budete mať pri sebe určite super spoločnosť, v ktorej sa nebudete nudiť.  

  1.  BOD: Treba si to hlavne poriadne užiť!

Keď sa budete baliť, učiť o prvej pomoci a ďalších rizikách, určite pocítite aspoň trochu stresu. No keď s balením a vybavovaním detailov začnete dostatočne skoro, ráno si už len napustíte vodu, vezmete zubnú kefku a vyrazíte smerom k štartu expedície, nemusíte sa ničoho obávať. Akonáhle spravíte prvý krok vpred, zabudnite na všetky stresy, ktoré ste prežili za posledné dni alebo týždne a užívajte si prírodu, pohyb a kamarátov. Tí vám stopercentne pomôžu ak by sa vyskytol čo i len najmenší problém. Verte nám, ste pripravení. Môže to byť najťažšia túra, akú ste kedy absolvovali, no keď to zvládnete, tak práve vďaka tomu na ňu tak skoro nezabudnete.